Glenn Miller Café  Brunnsgatan 21A  11138 Stockholm

Öppettider: onsd-söndag 18.00-01.00

Bordsbokning: 0768824549/08-100322

Nyhet!!

Vi börjar med lunch onsdagen den 15 aug Kl 11.00 - 14.00

Varmt välkomna

Helena Af Klercker

 

    

 

 

 

 

 

 

Öppet: Onsd - Söndag
Vi har fullständiga rättigheter

   September 2018

 Lö  01 Fredrik Nordström sax, John Holmström p, Lars Ekman b, Henrik Wartel dr 

 Sö  02 Robert Nordmark sax, Adam Forkelid p, Petter Olofsson b, Sebastian Ågren dr

Ons  05 Signe Emmeluth sax, Joel Ring cello, Elsa Bergman b, Bror Tomas Sandström dr

 To  06  Anders Bromander Ensemble: Andreas Gidlund sax, Anders Bromander p,
Olov Johansson nyckelharpa, Vilhelm Bromander b, Konrad Agnas dr

Fr   07  Jonas Knutsson sax, Tassos Spiliotopoulos g, Robert Erlandsson b, Fredrik Rundqvist dr

Lö  08  Anna Louise & the Fellas: Anna Louise Andersson voc, Arnold Rodrguez p,
Juan Mendoza b, Hannes Sigfridsson dr

Sö  09 Valvaka med LSD: Fredrik Lindborg sax, Martin Sjöstedt b, Daniel Fredriksson dr

On 12  Per ”Texas” Johansson träblås, Mattias Ståhl vid, Konrad Agnas dr

 To  13  Per ”Texas” Johansson träblås, Mattias Ståhl vid, Konrad Agnas dr

Fr   14  Najponk/Backenroth Trio: Najponk p, Hans Backenroth b. Chris Montgomery dr

Lö 15 Jonno Sweetman ́s Swedish-South African Connection: Nils Berg träblås, Fabian Kallerdahl p, Daniel Ögren g, Josef Kallerdahl b, Jonny Sweetman dr, + gäst

Sö 16 Jonno Sweetman ́s Swedish-South African Connection: Nils Berg träblås, Fabian Kallerdahl p, Daniel Ögren g, Josef Kallerdahl b, Jonny Sweetman dr, + gäst

  On  19   Anders Ekholm sax, Pelle Karlström p, Tom Eddey Nordén b,
Bosse Söderberg dr

To   20  Sara Möller voc/p, Mikael Augustsson bandoneon , Lauri Antila b, Mats Persson dr

Fr   21  Bag Ladies: Catharina Wiborgh asax, Gunnel Samuelsson tsax/fl, Ann Blom p/voc,
Patrik Boman b, Henrik Wartel dr

Lö  22  Leo Lindberg p, Daniel Svensson g, Kenji Rabson b, Moussa Fadera dr

Sö  23  Stefano Falcone p, Susanna Risberg g, Ilaria b, Karl-Henrik Ousbäck dr

On  26  Lisa Björänge voc, Klas Toresson sax, Fabian Kallerdahl p, Pär-Ola Landsin b,
Jon Fält dr

To 27  Jonas Knutsson Bebop, Ballads & Blues: Jonas Knutsson sax, Erik Söderlind g,
Kenji Rabson b, Bosse Söderberg dr

Fr  28  Rasmus Borg p, Viktor Skokic b, Christopher Cantillo dr

Lö  29   Thomas Backman sax, Thomas Gunillasson g, Katrin Amsler key, Johan Björklund dr

Sö  30  Stina Agustsdottir voc, Max Schultz g, Anna Greta Sigurdadottir p

 

Okt 2018

 

On 03 The Rob´z: Robert Nordmark sax, Robert Erlandsson b, Robert Ikiz

To  04 Jonas Kullhammar sax, Oscar Grönberg p, Bjørn Marius Hegge b, Hans Hulbækmo dr

Fr   05 Fredrik Ljungkvist sax, Oscar Grönberg p, Bjørn Marius Hegge b, Hans Hulbækmo dr 

  06 Agnas Brothers; Kasper Agnas g, Max Agnas p, Mauritz Agnas b, Konrad Agnas dr

  07 Willmer Gravy presents Alice Coltrane: Elin Larsson sax, Johan Graden p/synth,
Daniel Ögren g, Vilhelm Bromander b, Bengt Berger dr 

On 10 Alessandro Lanzoni p, Mats Sendahl b, Peter Danemo dr

To  11   Erik Söderlind g, Leo Lindberg org, Fredrik Lindborg p, Mattias Puttonen dr

 

Stockholm Jazzfestival 12 - 21 Oktober

Fre 12 Emrik Larsson voc, Tommy Berndtsson wurlitzer, Fredrik Jonsson b,
Chris Montgomery dr

Lör 13  Jonas Knutsson Quartet feat Frida Selander: Frida Selander voc, Jonas Knutsson sax, Anders Persson p, Christian Spering b, Rafael Sida dr

Sön  14  Kasper Agnas Cirkus: Julia Strzalek asax, Signe Emmeluth asax, Kasper Agnas g,
Mauritz Agnas b, Karl-Henrik Ousbäck dr

Mån  15  Thomas Backman sax/cl, Josefin Lindstrand key/voc, Oskar Schönning b/g,
Ola Winkler dr

Tis  16   Hans Backenroth ”A Tribute to Steps Ahead”: Henrik Westerberg sax, 
Roger Svedberg vib, Lennart Simonsson p, Hans Backenroth b, Bengt Stark dr

Ons  17  The Electrics: Axel Dörner trp, Sture Ericson sax/cl, Joe Williamson b,
Raymond Strid dr

Tor  18  Joakim Milder sax, Sven Berggren trb, Pär-Ola Landin b, Bengt Stark dr  

Fre  19  David´s Angels: Sofie Norling voc, Maggi Olin Rhodes/p, David Carlsson b,
Michala Østergaard-Nielsen dr/slv

Lör  20  Sasha Marko Tradition: Niklas Barnö trp, John Holmström p, Elsa Bergman b,
Sasha Marko dr

Sön  21  Maria Kvist p/voc, Ann-Sofi Söderqvist flh, Linus Kåse sax, Robert Erlandsson b,
Isak Andersson dr

XXXXXXXXXXXXXX

On 24 Hannes N Bennich sax, Anna Greta Sigurdardottir p, Arvid Jullander b,
Norman Kristiansson dr

 To 25 Torbjörn Zetterberg (b) med Susana Santos Silva (trp), Anna Högberg (sax) och
Christopher Cantillo dr

 Fr 26 Westlin Tontin: Pelle Westin sax, Gustav Davidsson trb, Boel Mogensen b,
Anton Jonsson dr

 Lö 27 Nils Jansson trp, Hans Olding g, Niklas Fernqvist b, Karl-Henrik Ousbäck dr

 Sö 28 Krister Andersson sax, Leo Lindberg p, Björn Lundén b, Ali Djeridi dr 

 On 31 Oya Sextett-Chris McGregor: Niklas Barnö trp, Elin Larsson sax, Anna Högberg sax, 
Sebastian Bergström p, Ville Bromander b, Konrad Agnas dr

 

 
Konserterna startar 20.00 på ons, to, sön /20.30  fre, lör 
bordsbokning 0768824549-08100322
i samarbete med SENSUS
Konsertavgift/Consert fee: minimum 50 SEK per person/set, kontant/cash only

 

 

 

 

 

    

 

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         

 

          

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                       

 

 

         
 

 

 

   

  

  

 

 

 

Meny à la Glenn Miller Café

Förrätter

Crème Ninon  95:-
                                    Grönärtsoppa med grädde, toast & cava..                         

             Assiette charcuteries    155:-
Husets rillette, charkuterier, cornichons.. 

Chèvre Chaud    110:-
Gratinerad getost, levain(surdegsbröd)..

 

Huvudrätter

Alla musselrätter serveras med pommes frites (alt sallad) och aioli

Moules Marinières:    215:-
Ångade blåmusslur i vitt vin, vitlök, echalôte, dragon  215:-

Moules Crème:      225:-
 Ångade blåmusslur i vitt vin, vitlök, echalôte, dragon, grädde  225:-

Moules Chili:    245:-
Ångade blåmusslor i  grädde, tomat, vitt vin, vitlök, echalôte, chorizo, paprika, chili, portvin  245:-

Moules Roquefort:     235:-
Ångade blåmusslor i vitt vin,  grädde, vitlök, echalôte, roquefort, rosmarin, lime 245:-

Moules Aiguillon:         225:-
        Ångade blåmusslur i vivin, vitlök, echalô , bacon, dijon,          
persilja, mat, ströbröd

Moules Belge       235:-
Ångade blåmusslor i öl, vitlök, echalôte, silverlök, lagerblad, selleri, tabasco..

 Entrecôte:        315:-
Serveras med, frites, BBQ-sås, dijon, kryddsmör  


Confit de Canard:  245:-
Confiterad anka med fänkål, päron och roquefort-sås 

Ugnsstekta grönsaker med tomat & chèvre:   215:-
Aubergine, zucchini, fänkål, kikärtor & vitlök
 
Salade Campagne veg/bacon:     195:-
sallad, tomat, lök, ägg, paprika, potatis och grillad chèvre  

Halstrad Lax      225:-
Hyvlad fänkål, gulbetor, gräddfil, pepparrot, färskpotatis & brynt smör

Desserter

Assiette fromages
två av dagens ostar, fikon i cognac 85:-

Crème Brulée  85:- 

Glass & Sorbet per kula 25:-

Belgisk Chokladtårta
  85:- 
med bärcoulis & grädde       

Kaffe/Coffee   25:-

Espresso  30/40:-

 

 

 

 

 

 

Litografi av Helena Norén

The Beeters under mellandagarna 2014